Menü Forumlar Popüler İçerikler Arama
Testosteron

Testosteron

Testosteron, androjen grubuna dahil hormonlar içinde yer alır. Erkek ve kadın vücudunda üretimi gerçekleşir. Erkekte testosteron üretimi böbrek üstü bezlerinde ve testislerde olur. Erkek anatomisi için testosteron üretimi cinsel fonksiyon açısından çok önemli bir yer tutmaktadır. Cinsellik uyarımı, sperm üretilmesi, sesin kalınlaşması ve penis büyüklüğü üzerinde oldukça etkili olan bir hormondur. Testosteron hormonu ayrıca yaraların iyileşmesin ve vücutta bulunan yağların yakılması için de çok önemlidir.

Kan içerisinde testosteron hormonu serbest olarak ya da proteinlere bağlanmış olarak yer alır. Proteine bağlanmış olan testosteron hormonunun vücut için fazla bir etkisi olmaz. Serbest dolaşan testosteron hormonu ise vücudun biyolojisi için oldukça aktif bir rolü vardır. Cinsel arzu ve kuvveti ortaya çıkaran serbest testosteron hormonudur. Testosteron hormonu vücutta en üst düzeyde sabah saatlerinde salgılanır ve saat ilerledikçe üretim düşmeye başlar.

Testostero Fazlalığı: Erkekte testosteron üretimi fazla olursa, cinselliğe düşkünlük, asabiyet, sinir ve uyumsuz davranışların ortaya çıkmasına sebep olur. Yine bu durumda testosteron hormonu kötü kolesterole, kelliğe, kalp ve damar hastalıklarına yol açabilir. Testosteron fazlalığı tedavi edilmez ise ileri yaşlardaki kişilerde prostat kanseri riskini de ortaya çıkarabilir.

Kadınlarda testosteron fazlalığında ise erkeksi birtakım değişikliklere neden olabilir. Ayrıca bu durum üreme sıkıntıları ile de doğrudan alakalı olabilir.

Kadınlarda Testosteron Hormonu Fazlalığı Ne Gibi Belirtiler Ortaya Çıkarır?

 • Adet düzensizliği
 • Yoğun miktarsa sivilceli beden yapısı
 • Saçlarda erkek tipi dökülme problemleri
 • Erkek tipi tüylenme olarak da bilinen istenmeyen bölgelerde tüylerin aşırı çıkmaya başlaması
 • Cildin olağandan daha yağlı olması
 • Seste baskın kalınlaşma
 • Göbek bölgesinde yağlanma ve kalın bel
 • İnfertilite problemleri
 • Sinirli tavırlar, hırçın tarz
Kadınlarda bu testosteron hormonunun yoğun olması ile östrojen seviyesi azalır.

Eğer kadında testosteron fazla ve östrojen seviyesi azalmış ise vücutta bazı değişimler başlayacaktır. Yumurtlama dengesinin bozulması ve adet düzensizliği ile kısırlık sorunları baş gösterecektir. Yukarıda bahsedilen ses kalınlığı, erkek tarzı saç dökülmesi, sivilceli cilt, üreme sıkıntısı ve erkek tipi tüylenme sorunları varsa hekim hastanın bu hormon dengesini taramak ister. Çözüm olarak ilaç tedavisi ile hormonları dengelemeye çalışılır.

Testosteron Azlığı: Testislerdeki testosteron hormonu üretimi bazı nedenlerden dolayı azalabilir. Testisleri etkileyen bazı faktörler aynı zamanda testosteron üretiminin de azalmasına yol açabilir. Yüksek ateşli seyreden ve ilerleyen yaşlarda görülen kabakulak hastalığı, inmemiş testis ve testisleri etkileyen travmalar sonucunda testosteron hormonu üretiminde azalma görülebilir.

İnsan beyninde üretimi gerçekleşen ve hormonların düzenlenmesini sağlayan hipofizlere bağlı olarak testosteron hormonunda azalma ortaya çıkabilir.

Testosteron üretiminin en yoğun olduğu zaman dilimi ergenlik dönemidir. Bu yüzden ergenlik döneminde belirgin bir enerji artışı gözlenir. Otuzlu yaşlarda ve sonrasında ise testosteron üretiminde doğal olarak bir azalma yaşanır. İlerleyen yaşlarda testosteron üretiminin azalmasına bağlı olarak birtakım yakınmalar ve problemler açığa çıkabilir.

Erkekte doğuştan gelen testosteron üretimi azlığı kromozom bozukluklarından ve hipofiz bezinin tam olarak çalışmamasından kaynaklanır.

Testosteron seviyesindeki azalma sadece ileri yaşlarda görülen bir sorun değildir. Yoğun stres ve devam eden bazı hastalıklar testosteron azalmasında etkili rol oynayabilir. Bu ve benzeri olasılıklarda kortizol salgılanması başlar. Yoğun stresin devam etmesi ve kronik hastalıklar devam ettiği sürece testosteron üretimi giderek en aza iner.

Sigara, alkol, metabolizmayla alakalı hastalıklar, karaciğer ve böbrek hastalıkları, vücutta demir fazlalığı, tiroit ve şeker hastalığı testosteron hormonunda azalmaya sebep olan etkenlerdir.

Uyku bozuklukları da yine testosteron düzeyinde azalmaya neden olan sorunlardandır.

Testosteron Azlığını Neye Sebep Olur?

 • Vücuttaki testosteron eksikliği cinsel istekte azalmaya ve sertleşme sorunlarına yol açar.
 • Testosteron azlığıyla birlikte testislerde küçülme, özellikle karın bölgesinde yağlanma, vücutta var olan kıllarda azalma, kaslarda güçsüzlük, uyku bozukluğu, boy kısalması, stres, depresyon ve öz güven azalması gibi sıkıntılar ortaya çıkar.
 • Henüz anne karnında bulunan ve gelişim döneminde olan bebeğin vücudunda yeteri kadar testosteron üretimi olmaz ise cinsel organlarının büyümesinde sorunlar yaşanabilir. Bu sorun ergenlik çağında ortaya çıkar ve çocukta büyüme ve gelişimin ağırlaşmasına neden olur.

Testosteron İlaçları Nelerdir?


Testosteron azlığının tedavisi enjeksiyon, bantlar, jeller ve dialtı hapları ile yapılmaktadır.

Enjeksiyon: En ucuz ve etkili tedavidir. Haftalık, aylık ya da üç aylık olarak enjeksiyon ile verilir. Yan etkisi kırmızı kan hücrelerinin artırmasıdır.

Bantlar: Genelde sırt, omuz, kol, bacak ya da karın bölgesine gece yapıştırılan bantlarla uygulanır. Bant içindeki testosteron hormonunun deri yoluyla vücuda yayılması sağlanır.

Jeller: Karın altı, üst kol ya da omuza uygulanan jeller kurudukça deri testosteronu emer. Prostat, meme kanseri, kalp sorunu, uyku apnesi olan kişilerde kullanımı uygun değildir.

Dilaltı Hapı: 12 saatte bir dil altına yerleştiren tablet eriyerek vücuda yayılır. Enjeksiyondan daha etkili olsa da dilaltı haplarının karaciğer sorunlarını ortaya çıkarabildiği ve kalp krizine yol açabildiği belirtilmektedir.
Son Güncelleme : 21.01.2024 17:06:33
Testosteron ile ilgili bu madde bir taslaktır. Madde içeriğini geliştirerek Herkese açık dizin kaynağımıza katkıda bulunabilirsiniz.
Facebook Twitter Pinterest whatsapp
Testosteron Yorumları
şifre

0 Yorum Yapılmış "Testosteron"

Kayıtlı yorum bulunamadı ilk yorumu siz ekleyin
E2 Hormonu Kaç Olmalı
E2 Hormonu Kaç Olmalı
E2 Hormonu Kaç Olmalı, E2 hormonu yani östrojen oranı, kan ya da idrarlar da bulunmakta olan östrojen hormonların seviyesini belirleyen bir değer olarak bilinir. E2 hormonları hem bayanlarda hem de erkeklerde üretilmektedir. Bayanlarda üreme organlar...
Hormon Testi Aç Karnına Mı Yapılır
Hormon Testi Aç Karnına Mı Yapılır
Hormon testi aç karnına mı yapılır, hormon testi kan tahlili ile yapılmaktadır. Bu nedenle aç karnına yapılması daha iyi sonuçlar verir. Vücudun işleyişinde önemli bir yere sahip olan hormonlar, pek çok metabolik olayın gerçekleşmesine aracılık yapan...
Hormon Testi
Hormon Testi
Hormon testi, kan tetkikleriyle yapılan hormon ölçümleri sonucunda hastalıkların teşhisi, hastalıkların seyri yapılabilir. Hormon testi birden fazla testten oluşur. Yapılması diğer testlere göre zor olduğundan, daha maliyetlidir. Rutin bazal hormon t...
Adetin 3 Günü Yapılan Hormon Testleri
Adetin 3 Günü Yapılan Hormon Testleri
Adetin 3. Günü Yapılan Hormon Testleri, Kadınlarda iki adet yumurtalık (Over) bulunur ve ergenliğin (Cinsel olgunluk) başlangıcında her ikisinde toplam olarak dört yüz bine yakın yumurta hücresi mevcuttur. Adet döngüsü içinde yumurta hücresi için her...
Tarlusal
Tarlusal
Tarlusal, bayanlar tarafından bazı durumlarda kullanılan bir ilaç çeşididir. Tarlusal genellikle rutin âdet kanamaları haricinde rahim içinde meydana gelen kanamayı önlemek, menopoz, sık yaşanan adet düzensizliğinin tedavisi ve hamilelik dışında çeşi...
Hormon Testi Ne Zaman Yapılır
Hormon Testi Ne Zaman Yapılır
Hormon testi ne zaman yapılır, hormon testi vücuttaki çeşitleri hormonların ölçümünde kullanılmaktadır. Bu test aynı zamanda çeşitli hastalıkların teşhisinde kullanılır. Bu nedenle hastalıklarda teşhis koymak için, her zaman hastadaki hormon profilin...
Lh Hormonu Yüksekliği
Lh Hormonu Yüksekliği
Lh Hormonu Yüksekliği, Lh hormonu erkeklerde ve bayanlarda üreme organlarına etki sağlar ve bu sayede cinsel hormonların oluşturulmasını, cinsel farklılaşmayı ve kadında yumurta oluşumunu, erkeklerde ise sperm gelişimini oluşturmaktadır. Lh hormonu t...
Hormon Bozukluğuna Hangi Doktor Bakar
Hormon Bozukluğuna Hangi Doktor Bakar
Hormon Bozukluğuna Hangi Doktor Bakar, Hormonal bir rahatsızlığı bulunan bir hasta ilk olarak hastanenin dahiliye bölümüne muayene olur. Daha sonra dahiliye hekim gerek görürse hastasını endekrinoloji servisine yönlendirecektir.Bazı hastanelerde hast...
Fsh Hormonu Kaç Olmalı
Fsh Hormonu Kaç Olmalı
Fsh Hormonu Kaç Olmalı, Fsh hormonu folikül uyarıcı hormon olarak bilinmektedir. Bu hormon bayanlarda beyinde hipofizden salgılanır ve yumurtalıklardaki folikülleri uyarır, foliküllerin büyümesini sağlar. Yumurtalıklardaki foliküller yumurtayı taşıya...
Büyüme Hormonu İğnesi
Büyüme Hormonu İğnesi
Büyüme hormonu iğnesi, Öncelikle büyüme hormonu sadece hasta olan insanlarda değil vücut sporu yapan insanlarında kendi istekleri ile kullandığı bir büyüme iğnesidir. Büyüme hormonu küçük yaşta çocuklarda steroid hormonunun salgılanmaması ile ortaya ...
Hormon İlaçları
Hormon İlaçları
Hormon İlaçları, kişilerde oluşan hormon bozukluklarının giderilmesi için kullanılan ilaçlardandır. Hormon ilaçlarının kullanılması vücuttaki dengesiz olarak belirme gösteren faktörlerin giderilmesinde yardımcı olan ilaçlar arasında görülmektedir. Ho...
Boy Uzatma Hormon Tedavisi
Boy Uzatma Hormon Tedavisi
Boy Uzatma Hormonu Tedavisi, doğal yollardan boy uzatma işleminin gerçekleştirilemediği durumlarda başvurulan etkili bir boy uzatma yöntemidir. Kabaca ve son derece yüzeysel bir şekilde anlatılacak olursa; insan vücudunun üretmesi gereken minimum büy...

 

E2 Hormonu Kaç Olmalı
Hormon Testi Aç Karnına Mı Yapılır
Hormon Testi
Adetin 3 Günü Yapılan Hormon Testleri
Tarlusal
Hormon Testi Ne Zaman Yapılır
Lh Hormonu Yüksekliği
Hormon Bozukluğuna Hangi Doktor Bakar
Fsh Hormonu Kaç Olmalı
Büyüme Hormonu İğnesi
Hormon İlaçları
Boy Uzatma Hormon Tedavisi
Hormon Değerleri
Hormon İlaçları Yan Etkileri
Sakal Hormon Tedavisi
Menopoz Hormon Değerleri
Adh Hormonu
Hormon Testi Hangi Bölümde Yapılır
Hamilelikte Hormon Değerleri
Fsh Hormonu Nasıl Düşürülür
Hormonlar ve Görevleri
Prolaktin Hormonu Nasıl Düşürülür
Tsh Normal Değerleri
Endorfin Hormonu
Climen Hormon
Östrojen Hormonu Nasıl Arttırılır
Erkek Hormon Tedavisi
Serbest T4
Leptin Hormonu Ne Zaman Devreye Girer
Anti Müllerian Hormon Değerleri
Popüler İçerik
Hormon Değerleri
Hormon Değerleri
Hormon değerleri sağlık açısından ve vücudun doğal olarak gelişmesi açısından oldukça önemli olduğu bilinen bir husustur. Hormon değerlerinin normalde...
Hormon İlaçları Yan Etkileri
Hormon İlaçları Yan Etkileri
Hormon ilaçları yan etkileri, Hormon ilaçları genellikle hızlı etki eden ilaçlar olduğu için ve bunun yanında ani değişimlere neden olduklarında kişil...
Sakal Hormon Tedavisi
Sakal Hormon Tedavisi
Sakal Hormon Tedavisi, Günümüzde birçok insanın sorunu olan kellik ve sakal problemi gün geçtikçe tıbbın gelişmesi ile birlikte acısız ve küçük ameliy...
Menopoz Hormon Değerleri
Menopoz Hormon Değerleri
Menopoz Hormon Değerleri, Menopoza girdiğinden şüphe duyulan kadınlar için hormon seviyesi testleri menstruasyon  döngüsünün başlangıcı kabul edilen r...
Adh Hormonu
Adh Hormonu
Adh Hormonu, insan dahil memelilerin bir çoğunda bulunan hormondur. Adh hormonu; vasopresssin ve antidiüretik hormon olarak da bilinir. Bu peptid yapı...
Hormon Testi Hangi Bölümde Yapılır
Hormon Testi Hangi Bölümde Yapılır
Hormon testi hangi bölümde yapılır, Birçok rutin testin içinde de hormon testleri vardır. En fazla bilinen hormon testleri arasında tiroit bezi değerl...
Hamilelikte Hormon Değerleri
Hamilelikte Hormon Değerleri
Hamilelikte Hormon Değerleri, Kadınlarda gebelikleri boyunca vücutlarında birçok fiziksel ve duygusal değişiklikler yaşanmaktadır. Bu dönemde kadınlar...
Popüler İçerik Son Forum Konuları Yardım Sayfaları  
E2 Hormonu Kaç Olmalı
Hormon Testi Aç Karnına Mı Yapılır
Hormon Testi
Adetin 3 Günü Yapılan Hormon Testleri
Tarlusal
Hakkımızda  
Tıbbi Sorumluluk Reddi  
Gizlilik Politikası  
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Son Forum Konuları
Yardım Sayfaları
Hakkımızda  
Tıbbi Sorumluluk Reddi  
Gizlilik Politikası  
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Sitede yer alan haber ve içeriklerin tüm hakları saklıdır ve buradaki bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. Buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.
Mart - 2024